01. Európa etnikai képe a XX. században
Európa és a két világháború
A XX. század elején Európa az egyetemes civilizáció modellje volt, 1914-1945 a katasztrófák kora, 1945-1971/1973 aranykor, majd a kommunista rendszerek válsága, 1989-ben pedig az összeomlásuk.
1918-ban, az első világháború végén felbomlottak Európa korábbi soknemzetiségű birodalmai, de a versailles-i békerendszer nem tudta biztosítani az európai népek békés fejlődését. Megosztó tényezők:
- egymással ellentétes érdekek
- revans és revizionista törekvések
- totalitárius rendszerek
→ II. világháború = 15 millió katonai és 20 millió civil áldozat
A nemzetközi jog szerint a nürnbergi per jelentette a háború végét. 22 vádlottat ítéltek el, akik a náci államgépezet 3 fő intézményének (SS, Gestapo, NSDAP) legfőbb vezetői voltak. Ezzel elutasították az egész német nép kollektív bűnösségét, és kimondták a háborús főbűnösök személyes felelősségét.
Európa etnikai képe a XX. században
A XIX-XX. század fordulóján lezajlott katonai és politikai események főszereplői a nyugat-európai nemzetállamok voltak, pl.
- búr háborúk Dél-Afrikában
Az első koncentrációs táborokat a közhiedelemmel ellentétben nem a németek, hanem a britek létesítették, a második búr háború idején:
- német birodalomépítési törekvések
- Dreyfus-ügy Franciaországban
A Dreyfus-ügy - Hamarosan a mozikban!
Itt olvashatsz bővebben a Dreyfus-ügyről:
https://24.hu/kultura/2020/09/18/nem-bunos-csak-zsido-a-dreyfus-ugy/
Ha érdekelnek a koncepciós perek, magyar vonatkozásai miatt ajánlom figyelmedbe a tiszaeszlári vérvádat is:
https://mult-kor.hu/ket-reszre-szakitotta-az-orszagot-a-tiszaeszlari-vervad-20170803
A soknemzetiségű birodalmak területén élő elnyomott népek függetlenségre törekedtek, pl. a lengyelek, csehek, románok, szerbek, horvátok és szlovákok.
A XX. században az európai nemzetek nagy része nemzeti egységre, továbbá a nemzetek közötti elkülönülésre törekedett, nyelvi és kulturális alapon. A versailles-i békerendszer csak részleges megoldásokat kínált, ami a szélsőséges nacionalizmusok (pl. antiszemitizmus) megerősödéséhez vezetett.