08. A román kultúra és az európai kultúra
1. Az európai gondolat újjászületése a román kultúrában
A két világháború között az európai irányzat és a tradicionalizmus volt Románia értelmiségi köreinek két alapvető irányzata.
Tudor Vianu: a cél az európai lélek helyi megvalósítása kell legyen
Constantin Rădulescu-Motru: egy sor esemény a románok történelméből, pl. az I. Károly uralkodása idején végbement fejlődés illeszkedik a kor európai szellemiségéhez
Nichifor Crainic: értékesíteni kell az ortodoxiában rejlő szellemi erőforrásokat, a román civilizáció keleti jellegének ötvözni kell a nyugati irányú haladással
Eugen Lovinescu: Románia két világ, Kelet és Nyugat határán található, a tragikus történelmi körülmények akadályozták Románia bekerülését a nyugati civilizáció vonzáskörzetébe
Lucian Blaga: a román nép „mioritikus tájon” él, a dombok és völgyek által alkotott térhorizonttal együtt él és érez a néplélek.
2. Nyitás az európai kultúra irányába
A kultúra fogalma kizárja az elszigetelődést, tehát a román kultúra mindenképpen európai kultúrának számít.
Constantin Rădulescu-Motru: a román kultúra is képes gazdagítani az európai műveltséget.
Ehhez nagy mértékben hozzájárult 1848 szellemisége, a két világháború közötti időszakban azonban csökkent a lelkesedés az európaiasodás iránt, előtérbe kerültek a tradicionalista törekvések is.
A román vagy román származású írók többnyire francia nyelven írtak, pl. Elena Văcărescu, Anna de Noailles, Martha Bibescu, Tristan Tzara (dadaizmus alapítója). Más művészek nyugati irányzatokat karoltak fel, pl. impresszionizmus – Ştefan Luchian, Theodor Pallade, Nicolae Tonitza. Voltak, akik inkább külföldön próbáltak szerencsét, a leghíresebb Constantin Brâncuşi.
A kommunizmus bevezetése Romániában is fél évszázados kiesést jelentett. A művészetet alárendelték a kommunista propaganda céljainak, mégis néhány művész beépített alkotásaiba európai értékeket is, pl. Marin Preda, Marin Sorescu, Paul Goma, Ana Blandiana. Ne feledkezzünk meg a külföldön élő román származású művészekről, írókról sem, pl. Mircea Eliade, Emil Cioran vagy a tudós George Emil Palade, az egyetlen román Nobel díjas.
Dhzakd wetjvc
Dzffof, 2022.05.07 05:42